Superettan Odds 2018

Superettan Odds TV-tider 2018

Superettan i fotboll drar igång i slutet på mars och på denna sida skall vi kika närmare på Superettan odds samt tv-tider för säsongen 2018. Vem är favorit att vinna Superettan 2018 och vem har störst arena i Superettan? Häng med så skall vi kika närmare på odds och andra roligheter på den näst högsta fotbollsserien i Sverige.

Läs mer om Allsvenskan 2018!

Läs mer om Allsvenskan Odds 2018!

Läs mer om Allsvenskan Trupper 2018!

Läs mer om Svenska Cupen 2018

Fotbolls VM 2018

Vilket lag vinner Superettan 2018?

Spela på Superettan 2018! Vem vinner Superettan 2018? Om du tror dig veta svaret kan du lägga ett spel hos Unibet där du dessutom hämtar hem 200% bonus upp till 1.000 kr.

Aktuella Superettan odds för vinnare av Superettan:

Helsingborgs IF 2.15 Spela här!
Falkenbergs FF 2.70 Spela här!
Halmstads BK 5.00 Spela här!
AFC Eskilstuna 15.00 Spela här!
Örgryte IS 21.00 Spela här!
IK Brage 26.00 Spela här!
Degerfors IF 41.00 Spela här!
GAIS 51.00 Spela här!
Jönköping Södra 51.00 Spela här!
Östers IF 81.00 Spela här!
Norrby IF 101.00 Spela här!
Landskrona BoIS 201.00 Spela här!
Varbergs BoIS 251.00 Spela här!
Gefle IF 501.00 Spela här!
IFK Värnamo 501.00 Spela här!
IK Frej 501.00 Spela här!

Topp 3 Superettan 2018

Vem hamnar topp 3 i Superettan 2018? En aning enklare blir det kanske att tippa topp 3 i Superettan, men detta med klart lägre odds än vinnare. Här nedan följer aktuella Superettan odds för topp 3 i ligaspelet 2018:

Helsingborgs IF 1.10 Spela här!
Falkenbergs FF 1.15 Spela här!
Halmstads BK 1.50 Spela här!
AFC Eskilstuna 2.75 Spela här!
Örgryte IS 4.00 Spela här!
IK Brage 4.50 Spela här!
Degerfors IF 6.00 Spela här!
GAIS 8.00 Spela här!
Jönköping Södra 8.00 Spela här!
Östers IF 15.00 Spela här!
Landskrona BoIS 21.00 Spela här!
Norrby IF 23.00 Spela här!
Varbergs BoIS 41.00 Spela här!
Gefle IF 41.00 Spela här!
IK Frej 81.00 Spela här!
IFK Värnamo 101.00 Spela här!

TV-tider Superettan 2018

När spelas matcherna i Superettan 2018? Här nedan följer programmet för Superettan där den första matchen drar igång redan den 31 mars mellan två lag som troligtvis kommer hålla till i toppen av serien. Här nedan följer TV-tider Superettan 2018:

Omgång 1

31 mars kl. 14:00: Halmstad - Helsingborg: flyttad 14 juni
31 mars kl. 16:00: AFC Eskilstuna - Brage: 0-0

1 april kl. 15:00: GAIS - Jönköping: 2-1
1 april kl. 15:00: Öster - Degerfors: 2-2
1 april kl. 17:30: Landskrona - Falkenberg: 2-3

2 april kl. 15:00: Gefle - Värnamo: 2-1
2 april kl. 15:00: IK Frej - Norrby: 2-2  

3 april kl. 19:00: Varberg - Örgryte: 0-2 

Omgång 2

7 april kl. 14:00: Degerfors - Halmstad: 1-2  
7 april kl. 16:00: Falkenberg - AFC Eskilstuna: 2-0  
7 april kl. 16:00: Jönköping - Landskrona: 0-2  
8 april kl. 15:00: Helsingborg - Öster: 3-1  
8 april kl. 17:30: Norrby - Varberg: 2-1  
8 april kl. 17:30: Örgryte - IK Frej: 2-1 

9 april kl. 19:00: Brage - Gefle: 4-2  

11 april kl. 19:00: Värnamo - GAIS: 1-2  

Omgång 3

14 april kl. 14:00: IK Frej - Helsingborg: 1-5  
14 april kl. 16:00: Gefle - Degerfors: 0-1  

15 april kl. 15:00: GAIS - Falkenberg: 0-2  
15 april kl. 15:00: Öster - Brage: 1-2  
15 april kl. 17:30: AFC Eskilstuna - Värnamo: 4-0  

16 april kl. 19:00: Halmstad - Norrby: 0-2  
16 april kl. 19:00: Varberg - Jönköping: 2-1  

17 april kl. 19:00: Landskrona - Örgryte: 2-2 

Omgång 4

20 april kl. 19:00: Brage - GAIS: 1-1 

21 april kl. 14:00: Örgryte - Halmstad: 2-0  
21 april kl. 16:00: Degerfors - Landskrona: 2-1  

22 april kl. 15:00: Jönköping - Öster: 0-1  
22 april kl. 17:30: Falkenberg - IK Frej: 3-1 
22 april kl. 17:30: Norrby - Gefle: 0-2  

23 april kl. 19:00: Värnamo - Varberg: 2-0  

24 april kl. 19:00: Helsingborg - AFC Eskilstuna: 0-2 

Omgång 5

27 april kl. 19:00: GAIS - Gefle: 0-0  

28 april kl. 14:00: Landskrona - Värnamo: 2-0  
28 april kl. 16:00: Öster - Örgryte: 1-3  

29 april kl. 15:00: Brage - Helsingborg: 1-1  
29 april kl. 17:30: IK Frej - Varberg: 2-3  

30 april kl. 15:00: AFC Eskilstuna - Degerfors: 3-0  

1 maj kl. 15:00: Halmstad - Falkenberg: 1-1  
1 maj kl. 15:00: Norrby - Jönköping: 1-2  

Omgång 6

4 maj kl. 19:00: IK Frej - AFC Eskilstuna: 0-2  

5 maj kl. 16:00: Degerfors - Örgryte: 0-1  
5 maj kl. 18:00: Jönköping - Brage: 0-0  

6 maj kl. 15:00: Varberg - Landskrona: 1-0  
6 maj kl. 17:30: Falkenberg - Öster: 0-2  

7 maj kl. 19:00: Gefle - Halmstad: 1-3  
7 maj kl. 19:00: Värnamo - Norrby: 0-0  

8 maj kl. 19:00: Helsingborg - GAIS: 2-1  

Omgång 7

11 maj kl. 19:00: Örgryte - Gefle: 3-1  

12 maj kl. 16:00: AFC Eskilstuna - Varberg: 2-2  
12 maj kl. 16:00: Jönköping - IK Frej: 1-0  
12 maj kl. 18:00: Brage - Falkenberg: 3-4  

13 maj kl. 15:00: Öster - Värnamo: 0-0  
13 maj kl. 17:30: Halmstad - GAIS: 1-0  

14 maj kl. 19:00: Norrby - Degerfors: 1-3  

15 maj kl. 19:00: Landskrona - Helsingborg: 1-1  

Omgång 8

18 maj kl. 19:00: GAIS - AFC Eskilstuna: 0-1  
18 maj kl. 19:00: Gefle - Jönköping: 1-2  

19 maj kl. 16:00: Degerfors - Brage: 2-2  
19 maj kl. 16:00: Falkenberg - Norrby: 0-0  
19 maj kl. 18:00: IK Frej - Landskrona: 2-1  
19 maj kl. 18:00: Varberg - Öster: 1-2  

20 maj kl. 15:00: Värnamo - Halmstad: 1-3  
20 maj kl. 17:30: Helsingborg - Örgryte: 2-0  

Omgång 9

22 maj kl. 19:00: Öster - GAIS: 1-3   

23 maj kl. 19:00: IK Frej - Brage: 0-0   
23 maj kl. 19:00: Jönköping - Degerfors: 2-2  
23 maj kl. 19:00: Landskrona - Halmstad: 0-0  
23 maj kl. 19:00: Örgryte - Värnamo: 4-0  

24 maj kl. 19:00: AFC Eskilstuna - Gefle: 1-1  
24 maj kl. 19:00: Norrby - Helsingborg: 0-1

25 maj kl. 19:00: Falkenberg - Varberg: 3-2  

Omgång 10

26 maj kl. 16:00: Brage - Örgryte: 3-1  

27 maj kl. 15:00: Halmstad - Öster: 3-0  
27 maj kl. 17:30: GAIS - IK Frej: 2-1  

28 maj kl. 19:00: AFC Eskilstuna - Norrby: 4-0  
28 maj kl. 19:00: Gefle - Landskrona: 1-5  
28 maj kl. 19:00: Helsingborg - Jönköping: 1-0  

29 maj kl. 19:00: Varberg - Degerfors: 0-1  
29 maj kl. 19:00: Värnamo - Falkenberg: 1-4  

Omgång 11

2 juni kl. 16:00: IK Frej - Öster: 3-2  
2 juni kl. 16:00: Norrby - Brage: 2-0  
2 juni kl. 16:00: Varberg - Halmstad: 2-3  
2 juni kl. 18:00: Degerfors - Värnamo: 4-1  

3 juni kl. 15:00: Landskrona - GAIS: 1-1  
3 juni kl. 17:30: Örgryte - Falkenberg: 1-1  

4 juni kl. 19:00: Jönköping - AFC Eskilstuna: 0-0  

5 juni kl. 19:00: Gefle - Helsingborg: 1-1  

Omgång 12

9 juni kl. 16:00: Brage - Varberg: 1-0 
9 juni kl. 16:00: Halmstad - IK Frej: 2-2  
9 juni kl. 16:00: Öster - Norrby: 3-0  
9 juni kl. 18:00: AFC Eskilstuna - Landskrona: 2-0  

10 juni kl. 15:00: Falkenberg - Gefle: 3-0  
10 juni kl. 17:30: Helsingborg - Degerfors: 4-1  

11 juni kl. 19:00: Värnamo - Jönköping: 0-1  

12 juni kl. 19:00: GAIS - Örgryte: 4-4  

14 juni kl. 19:00: Halmstad - Helsingborg: 2-1 (omgång 1)

Omgång 13

16 juni kl. 16:00: Landskrona - Brage: 1-2  
16 juni kl. 16:00: Värnamo - IK Frej: 1-2  
16 juni kl. 18:00: Gefle - Öster: 2-4  
16 juni kl. 18:00: Örgryte - Norrby: 1-2  

17 juni kl. 15:00: Jönköping - Falkenberg: 1-3  
17 juni kl. 17:30: Halmstad - AFC Eskilstuna: 2-1  

18 juni kl. 19:00: GAIS - Degerfors: 1-1  

19 juni kl. 19:00: Varberg - Helsingborg: 3-3

Omgång 14

24 juni kl. 15:00: Varbergs - GAIS: 2-2 
24 juni kl.15:00: Norrby IF - Landskrona BoIS: 1-0 
24 juni kl. 17:30: IK Frej Täby - Gefle IF: 0-0 
24 juni kl. 17:30: Helsingborgs IF - IFK Värnamo: 1-0 
24 juni kl. 17:30: Östers IF - AFC Eskilstuna: 0-0 

25 juni kl.19:00: IK Brage - Halmstads BK: 3-2 
25 juni kl.19:00: Degerfors IF - Falkenbergs: 0-2 

26 juni kl.19:00: Örgryte - Jönköping: 1-2 

Omgång 15

30 juni kl. 16:00: Värnamo - Brage: 2-3 
30 juni kl. 16:00: Jönköpings - Halmstads: 1-1 
30 juni kl. 16:00: GAIS - Norrby: 4-1 
30 juni kl. 18:00: Gefle - Varbergs: 2-2 
30 juni kl. 18:00: Degerfors - IK Frej: 3-1 

1 juli kl. 15:00: Falkenbergs FF - Helsingborgs IF: 2-3 
1 juli kl. 17:30: Landskrona BoIS - Östers IF: 2-3 

2 juli kl. 19:00: AFC Eskilstuna - Örgryte IS: 0-0 

Omgång 16

28 juli kl. 16:00: IK Brage - IFK Värnamo:
28 juli kl. 16:00: Varberg - Falkenbergs:
28 juli kl. 16:00: Norrby IF - Östers IF:
28 juli kl. 18:00: IK Frej - GAIS:

29 juli kl. 15:00: Landskrona BoIS - Gefle IF:
29 juli kl. 17:30: Jönköpings Södra - Helsingborgs IF:

30 juli kl. 19:00: Örgryte IS - AFC Eskilstuna:

31 juli kl. 19:00: Halmstads BK - Degerfors IF:

Omgång 17

2 augusti kl. 19:00: Helsingborgs IF - Norrby IF:

4 augusti kl. 16:00: Östers IF - Varbergs BoIS:
4 augusti kl. 18:00: Degerfors IF - Jönköpings Södra:

5 augusti kl. 15:00: Gefle IF - IK Frej:
5 augusti kl. 17:30: AFC Eskilstuna - Halmstads BK

6 augusti kl. 19:00: GAIS - IK Brage
6 augusti kl. 19:00: IFK Värnamo - Landskrona BoIS

7 augusti kl. 19:00: Falkenbergs FF - Örgryte IS: 

Omgång 18

10 augusti kl. 19:00: Landskrona BoIS - Degerfors IF

11 augusti kl. 14:00: Halmstads BK - Gefle IF
11 augusti kl. 16:00: IK Brage - Östers IF
11 augusti kl. 16:00: Varbergs BoIS - AFC Eskilstuna

12 augusti kl. 15:00: IK Frej - Falkenbergs FF
12 augusti kl. 17:30: Norrby IF - GAIS

13 augusti kl. 19:00: Jönköpings Södra - IFK Värnamo

14 augusti kl. 19:00: Örgryte IS - Helsingborgs IF

Omgång 19

17 augusti kl. 19:00: Falkenbergs FF - Halmstads BK:

18 augusti kl. 18:00: AFC Eskilstuna - Jönköpings Södra:

19 augusti kl. 15:00: GAIS - Varbergs BoIS FC:
19 augusti kl. 17:30: Helsingborgs IF - Landskrona BoIS:

20 augusti kl. 19:00: Degerfors IF - Norrby IF:
20 augusti kl. 19:00: IFK Värnamo - Örgryte IS:
20 augusti kl. 19:00: Östers IF - IK Frej:
20 augusti kl. 19:00: Gefle IF - IK Brage:

Omgång 20

25 augusti kl. 16:00: Helsingborgs IF - Gefle IF:

26 augusti kl. 15:00: IK Brage - Landskrona BoIS:
26 augusti kl. 15:00: IK Frej - Halmstads BK:
26 augusti kl. 17:30: Falkenbergs FF - Degerfors IF:
26 augusti kl. 17:30: Norrby IF - AFC Eskilstuna:

27 augusti kl. 19:00: Jönköpings Södra - Varbergs BoIS:
27 augusti kl. 19:00: IFK Värnamo - Östers IF:

28 augusti kl. 19:00: Örgryte IS - GAIS:

Omgång 21

1 september kl. 14:00: IK Brage - IK Frej:
1 september kl. 16:00: Degerfors IF - Helsingborgs IF:

2 september kl. 15:00: Landskrona BoIS - Norrby IF:
2 september kl. 17:30: Halmstads BK - Jönköpings Södra:

3 september kl. 19:00: Varbergs BoIS - IFK Värnamo:
3 september kl. 19:00: Östers IF - Falkenbergs FF:
3 september kl. 19:00: AFC Eskilstuna - GAIS:

4 september kl. 19:00: Gefle IF - Örgryte IS:

Omgång 22

7 september kl. 18:30: Helsingborgs IF - IK Brage:

8 september kl. 14:00: Jönköpings Södra - Gefle IF:
8 september kl. 16:00: Degerfors IF - AFC Eskilstuna:

9 september kl. 15:00: Norrby IF - IK Frej:
9 september kl. 17:30: Örgryte IS - Östers IF:

11 september kl. 18:30: Falkenbergs FF - Landskrona BoIS:

12 september kl. 19:00: GAIS - IFK Värnamo:

14 september kl. 19:00: Halmstads BK - Varbergs BoIS:

Omgång 23

15 september kl. 14:00: IK Brage - Norrby IF:
15 september kl. 16:00: AFC Eskilstuna - Helsingborgs IF:

16 september kl. 15:00: Gefle IF - Falkenbergs FF:
16 september kl. 15:00: IFK Värnamo - Degerfors IF:

17 september kl. 19:00: Östers IF - Jönköpings Södra:
17 september kl. 19:00: IK Frej - Örgryte IS:

18 september kl. 19:00: GAIS - Halmstads BK:
18 september kl. 19:00: Landskrona BoIS - Varbergs BoIS:

Omgång 24

21 september kl. 19:00: Helsingborgs IF - IK Frej:

22 september kl. 16:00: Degerfors IF - GAIS:

23 september kl. 15:00: Varbergs BoIS - Gefle IF:
23 september kl. 15:00: Falkenbergs FF - Jönköpings Södra:
23 september kl. 17:30: Örgryte IS - IK Brage:

24 september kl. 19:00: AFC Eskilstuna - Östers IF:
24 september kl. 19:00: Norrby IF - IFK Värnamo:

25 september kl. 19:00: Halmstads BK - Landskrona BoIS:

Omgång 25

28 september kl. 19:00: Falkenbergs FF - IK Brage:

29 september kl. 16:00: GAIS - Helsingborgs IF:
29 september kl. 18:00: Degerfors IF - Varbergs BoIS:

30 september kl. 15:00: Östers IF - Gefle IF:
30 september kl. 15:00: Landskrona BoIS - IK Frej:
30 september kl. 17:30: Norrby IF - Halmstads BK:

1 oktober kl. 19:00: IFK Värnamo - AFC Eskilstuna:

2 oktober kl. 19:00 Jönköpings Södra IF - Örgryte IS:

Omgång 26

5 oktober kl. 19:00: IK Brage - AFC Eskilstuna:

6 oktober kl. 14:00: Östers IF - Landskrona BoIS:
6 oktober kl. 16:00: Halmstads BK - IFK Värnamo:

7 oktober kl. 15:00: Varbergs BoIS - Norrby IF:
7 oktober kl. 17:30: Helsingborgs IF - Falkenbergs FF:

8 oktober kl. 19:00: IK Frej - Jönköpings Södra:
8 oktober kl. 19:00: Gefle IF - GAIS:

9 oktober kl. 19:00: Örgryte IS - Degerfors IF:

Omgång 27

19 oktober kl. 19:00: Norrby IF - Örgryte IS FF:

20 oktober kl. 16:00: GAIS - Landskrona BoIS:
20 oktober kl. 16:00: Degerfors IF - Östers IF:

21 oktober kl. 15:00: AFC Eskilstuna - Falkenbergs FF:
21 oktober kl. 17:30: IK Brage - Jönköpings Södra:

22 oktober kl. 19:00: IFK Värnamo - Gefle IF:
22 oktober kl. 19:00: Varbergs BoIS - IK Frej:

23 oktober kl. 19:00: Helsingborgs IF - Halmstads BK:

Omgång 28

26 oktober kl. 19:00: Landskrona BoIS - AFC Eskilstuna:

27 oktober kl. 13:30: Östers IF - Helsingborgs IF:
27 oktober kl. 16:00: IK Frej - Degerfors IF:

28 oktober kl. 15:00: Halmstads BK - IK Brage:
28 oktober kl. 17:30: Falkenbergs FF - IFK Värnamo:

29 oktober kl. 19:00: Gefle IF - Norrby IF:
29 oktober kl. 19:00: Jönköpings Södra - GAIS:

30 oktober kl. 19:00: Örgryte IS - Varbergs BoIS:

Omgång 29

4 november kl. 00:00: Landskrona BoIS - Jönköpings Södra:
4 november kl. 00:00: AFC Eskilstuna - IK Frej:
4 november kl. 00:00: Halmstads BK - Örgryte IS:
4 november kl. 00:00: GAIS - Östers IF:
4 november kl. 00:00: Degerfors IF - Gefle IF:
4 november kl. 00:00: IFK Värnamo - Helsingborgs IF:
4 november kl. 00:00: Varbergs BoIS - IK Brage:
4 november kl. 00:00: Norrby IF - Falkenbergs FF:

Omgång 30

10 november kl. 00:00: IK Brage - Degerfors IF:
10 november kl. 00:00: IK Frej - IFK Värnamo:
10 november kl. 00:00: Falkenbergs FF - GAIS:
10 november kl. 00:00: Gefle IF - AFC Eskilstuna:
10 november kl. 00:00: Helsingborgs IF - Varbergs BoIS:
10 november kl. 00:00: Örgryte IS FF - Landskrona BoIS:
10 november kl. 00:00: Östers IF - Halmstads BK:
10 november kl. 00:00: Jönköpings Södra - Norrby IF:

Superettans alla omgångar är spikade och drar igång den 31 mars 2018. Fram tills dess är det matcher varje vecka fram till den 19 juni då HIF som troligtvis ligger i toppen åker till Varberg och spelar avslutningsmatchen innan VM-uppehållet för Superettan 2018.

TV-tider Superettan 2018

Var kan man se Superettan 2018? C-more visar samtliga matcher i Superettan 2018. En hel del matcher kommer även att visas på TV4 Sport, men vilka det blir har vi ännu ingen informarmation om. 

Mer information om TV-tider Superettan 2018 kommer inom kort. 

Superettan Arenor 2018

Följande arenor kommer det spelas Superettan fotboll under säsongen 2018: 

AFC Eskilstuna 

  • Arena: Tunavallen
  • Underlag: Konstgräs
  • Kapacitet: 7 800
  • Placering 2017: Ny (Åkter ur allsvenskan)

Degerfors IF 

  • Arena: Stora Valla 
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 7 500
  • Placering 2017: 8

Falkenbergs FF

  • Arena: Falcon Alkoholfri Arena
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 5 565
  • Placering 2017: 4

Gais

  • Arena: Gamla Ullevi
  • Underlag: Hybridgräs
  • Kapacitet: 18 416 
  • Placering 2017: 9

Gefle IF

  • Arena: Gavlevallen
  • Underlag: Konstgräs
  • Kapacitet: 6 432
  • Placering 2017: 12

Halmstads BK

  • Arena: Örjans vall
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 10 873 
  • Placering 2017: Ny (Åkter ur allsvenskan)

Helsingborgs IF

  • Arena: Olympia
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 16 000
  • Placering 2017: 7

IFK Värnamo 

  • Arena: Finnvedsvallen
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 5 000
  • Placering 2017: 6

IK Brage 

  • Arena: Domnarvsvallen
  • Underlag: Konstgräs
  • Kapacitet: 6 500
  • Placering 2017: Ny (Gick upp från div.1)

IK Frej

  • Arena: Vikingavallen
  • Underlag: Konstgräs
  • Kapacitet: 2 750
  • Placering 2017: 14

Jönköpings Södra

  • Arena: Stadsparksvallen
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 6 200
  • Placering 2017: Ny (Åkter ur allsvenskan)

Landskrona BoIS

  • Arena: Landskrona IP
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 10 000
  • Placering 2017: Ny (Gick upp från div.1)

Norrby IF

  • Arena: Borås Arena
  • Underlag: Konstgräs
  • Kapacitet: 16 200
  • Placering 2017: 10

Varbergs BoIS

  • Arena: Påskbergsvallen
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 4 500
  • Placering 2017: 11

Örgryte IS 

  • Arena: Gamla Ullevi
  • Underlag: Hybridgräs
  • Kapacitet: 18 416
  • Placering 2017: 13

Östers IF

  • Arena: Myresjöhus Arena
  • Underlag: Gräs
  • Kapacitet: 12 000
  • Placering 2017: 5

Vem vinner Superettan 2018?

Vem vinner Superettan 2018? En fråga som är väldigt svår att svara på. Superettan tillhör en av de svåraste ligorna att tippa då alla lag oftast slår alla lag. I vanlig ordning brukar det finnas två halvor av Superettan. 8 lag med chans att gå upp där ett av lagen dragit ifrån och detsamma gäller vid nedflyttning. Oftast brukar det handla om några poäng från 8:an till 3:an och 9:an till plats 15. Detta gör att Superettan är väldigt svårtippad.

Vi på Casinovalet har dock valt att ge det en chans och här nedan kan du se hur vi tippar Superettan 2018:

  1. Helsingborgs IF
  2. Halmstad BK
  3. Jönköping Södra
  4. Östers IF
  5. Falkenbergs FF
  6. Gais
  7. IFK Värnamo
  8. Gefle IF
  9. AFC Eskilstuna
  10. Örgryte IS
  11. Degerfors IF
  12. Varbergs BoIS
  13. Landskrona BoIS
  14. IK Brage
  15. Norrby IF
  16. IK Frej

HIF favoriter i Superettan 2018

Mycket talar för att Helsigborgs IF skall ta sig tillbaka till Allsvenskan. Man har redan säkrat Sveriges landslagskapten Andreas Granqvist som efter VM kliver in som en sportschef och spelare för HIF. Förra säsongen gick det inte helt som man tänkt sig, men många av spelarna finns kvar i truppen som håller hög kvalité i Superettan.

Helsingborgs IF kommer med största sannolikhet ligga topp 3 under hela säsongen och om tränaren Per-Ola Ljung får kontroll på spelet så är det med sannolika skäl att man säkrar en direktplats till Allsvenskan. Det börjar dock tufft redan i premiären där man spelar mot Halmstad borta som också är en favorit till att vinna Superettan 2018.

Det finns fler utmanare till HIF och Halmstad. Även Jönsköping Södra och Öster lär hänga på toppen under säsongens gång. Hur det slutar återstår att se, men vad vi vet är att vi har en spännande säsong att följa.

Spela på Superettan 2018

Vill du spela på Superettan 2018? Då kan du välja och vraka bland spelbolagen på nätet, alla erbjuder nämligen odds på Superettan. Här nedan kan du se några av våra favoriter när det kommer till spelbolag där du kan spela på Superettan 2018:


ComeOn 3 000 kr bonus
Få en pizza

Unibet 2 000 kr bonus
100 freespins

Betsson 5 000 kr bonus
600 freespins

LeoVegas 50 000 kr bonus
400 freespins

Vanliga sökningar: Superettan odds 2018, TV-tider Superettan 2018, Sändningstider Superettan 2018, Vem vinner Superettan 2018, När sänds Superettan 2018?


CasinoValet.se